SON DAKİKA

1915 Çanakkale Köprüsü´nün Temeli Atıldı Cumhurbaşkanı Erdoğan Çanakkale´de Çanakkale Deniz Zaferi´nin 102. Yıl Dönümü 1915 Çanakkale Köprüsü Yapım Sözleşmesi İmzalandı Çanakkale Köprüsü Müşavirlik İhalesi Yapılacak Çanakkale´de Silahlı Saldırı Şehidimiz Törenle Toprağa Verildi Başımız Sağolsun Çanakkale Çanakkale´de Eğitime Kar Engeli Çanakkale´de Mesai Saatleri Değiştirildi Çanakkale´de DHKP-C Operasyonu Papen Mustafa Ayvacık´ta

bayer-genc-bilim-elcileri-bigada.jpg

Bayer Genç Bilim Elçileri Biga´da

Bayer Genç Bilim Elçileri Bilim Tohumları ekibi 2014 yılında hayata geçirdikleri projeyle, Türkiye’nin yedi bölgesinde kırsal yerleşimlerde yaşayan çocukların bilim okuryazarlığının arttırılması hedefliyorlar. Hazırlanan mobil araçla 39 farklı ilde 101 farklı kırsal bölgede 9 bin 104 çocuk ile buluşan ekibin bir durağı da Biga oldu.
Biga Belediyesi Bilgi Evlerinde yaz kurslarına devam eden 37 öğrenci ile Belediye Meydanı’nda bir araya geldiler. Bugün (8 Ağustos Pazartesi) saat 13’te başlayan etkinlikte öğrenciler hem eğlendiler hem de öğrendiler.
Toplum Gönüllüleri ve Bayer ortaklığında gerçekleştirilen projenin koordinatörü Nurcan Aydoğdu özetle şu açıklamayı yaptı:
Bu proje ile önce gençlere sonra da gençler aracılığı ile çocuklara doğa bilimlerini sevdirmeyi ve bilim yapmak için illa ki laboratuara  ihtiyacımız olmadığını anlatmaya çalışıyoruz. Bilimin aslında günlük hayatımızın içerisinde var olan bir şey olduğunu, yalnızca etrafımızda olup biteni gözlemleyerek, neden sorusunu sorduğumuzda bunu görebileceğimizi aktarıyoruz. Bu projede gençler; öncelikle, "Bilim Okuryazarlığı" başlığında formal olmayan eğitim modülleriyle tasarlanmış bir eğitime katılıyorlar. Ardından, ilköğretim çağındaki çocuklarla birlikte gerçekleştirdikleri gönüllü çalışmalarla ‘Bilim Elçileri’ olarak, çocukların bilime ilgi duymalarını ve bilimi sevmelerini hedefliyorlar.
Bilim okuryazarı olmayı, bilim hakkındaki her şeyi bilmek değil, bilimin gerçekten nasıl çalıştığını merak etmek, araştırmak ve anlamak olarak tanımlıyoruz. Bilim okuryazarı olmak aynı zamanda, kişinin karar verme, sivil katılım, kültürel ilişkiler ve üretim için gerekli olan bilimsel kavramları ve süreçleri bilmesini sağlıyor. Böylece, önce gençleri daha sonra da çocukları günlük hayatlarında merak ettikleri şeyleri sorabilen, sorgulayabilen, doğada olan olayları gözlemleyebilen ve anlamaya çalışan bireyler haline getiriyor. Bilim Elçileri Projesi 2011 yılından bu yana Toplum Gönüllüleri Vakfı sahasında uygulanıyor. Proje uygulama sürecindeki deneyimlerimizin, bu alanda bir değişiklik yaratması, farklı çalışmalara ışık tutması ve en önemlisi bilimi sevmek ve sevdirmek yolunda fark yaratabilmesini diliyoruz.

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.