SON DAKİKA

1915 Çanakkale Köprüsü´nün Temeli Atıldı Cumhurbaşkanı Erdoğan Çanakkale´de Çanakkale Deniz Zaferi´nin 102. Yıl Dönümü 1915 Çanakkale Köprüsü Yapım Sözleşmesi İmzalandı Çanakkale Köprüsü Müşavirlik İhalesi Yapılacak Çanakkale´de Silahlı Saldırı Şehidimiz Törenle Toprağa Verildi Başımız Sağolsun Çanakkale Çanakkale´de Eğitime Kar Engeli Çanakkale´de Mesai Saatleri Değiştirildi Çanakkale´de DHKP-C Operasyonu Papen Mustafa Ayvacık´ta

birinci-dunya-savasi-bitisinin-yil-donumu.jpg

Birinci Dünya Savaşı Bitişinin Yıl Dönümü

1. Dünya Savaşı'nın bitişinin yıl dönümü nedeniyle Avusturalya ve Kanada'dan gelen tarihçi ve yazarların da katılımıyla Gelibolu Yarımadası Tarihi Alanı'nda tören düzenlendi.

Çanakkale Savaşları'nın en yoğun anlarının yaşandığı Arıburnu'ndaki Anzak Koyu'nda yer alan Embarkation Pier Mezarlığı'nda düzenlenen törende, 28 Temmuz 1914'te başlayan ve 11 Kasım 1918'de sona eren 1. Dünya Savaşı'nda hayatlarını kaybeden askerler anıldı.

Avusturalya ve Kanada'dan gelen tarihçi ve yazarların da aralarında bulunduğu grup, burada dua etti.

Tarihçi Bill Sellars, törende yaptığı konuşmada, 1. Dünya Savaşı'nda ölenleri anmak için bir araya geldiklerini söyledi.

Savaşın 11 Kasım 1918'de Belçika ve Fransa'da sona erdiğini anlatan Sellars, şöyle dedi:

"Aslında sadece Fransa ve Belçika'da sonlanan savaşı ve insanları değil, o tarihten sonra bütün savaşlarda hayatını kaybeden insanları anmak için toplandık. Aynı zamanda umudu da hatırladığımız bir gün. Çünkü Mustafa Kemal Atatürk burada liderliği ile beraber yurtta barış dünyada barış sloganı ile beraber verdiği umudu da hatırlamamız gerekiyor. Onun içinde önemli bir gün."

Mezarlığa çelenk ve karanfil bırakan grup, daha sonra Türk rehberler eşliğinde şehitlikleri ve diğer yabancı mezarlıklar ile anıtları ziyaret etti.

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

Benzer Haberler