SON DAKİKA

1915 Çanakkale Köprüsü´nün Temeli Atıldı Cumhurbaşkanı Erdoğan Çanakkale´de Çanakkale Deniz Zaferi´nin 102. Yıl Dönümü 1915 Çanakkale Köprüsü Yapım Sözleşmesi İmzalandı Çanakkale Köprüsü Müşavirlik İhalesi Yapılacak Çanakkale´de Silahlı Saldırı Şehidimiz Törenle Toprağa Verildi Başımız Sağolsun Çanakkale Çanakkale´de Eğitime Kar Engeli Çanakkale´de Mesai Saatleri Değiştirildi Çanakkale´de DHKP-C Operasyonu Papen Mustafa Ayvacık´ta

canakkaleden-derlenmis-ezgiler.jpg

Çanakkale’den Derlenmiş Ezgiler

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’ne 19 Ekim 2016 Çarşamba günü Ömer Gözükızıl konuk oldu.
"Çanakkale’den Derlenmiş Ezgiler" isimli sohbet, masal buluşmalarında ortaya çıkan malzemenin daha detaylı olarak paylaşılacağı bu sebeple de 3 haftalık bir seri planlandığı duyurusu ile başladı. Ömer Bey çalışmalarına 2001 yılında başladığını 2003 yılında yoğun bir çalışma ile devam ettirdiğini bu çalışmalar esnasında 2000-2500 kaynak kişi ile buluştuklarını belirtti. İlk sohbette sözlerin değişkenliğine vurgu yapmak istediğini söyleyerek ilk olarak Çanakkale yöresine ait Evreşe Yolları Dar ezgisinin incelemesini paylaştı. Ezginin farklı kaynak kişilerden derlenmiş, farklı sözlere ait varyantlarını paylaşan Ömer Bey, ezgilerde sözlerin değişebileceği, müziğin ise kalıcı olduğunun altını çizdi. Araştırma sonuçlarında belli bir kuralın olmadığını bir varyantta sözler değişirken diğer varyantta ezginin değişebileceğini ilerleyen sohbetlerde farklı örnekler de göstereceğini söyledi. Ömer Bey farklı varyantların kaynak kişinin kişisel hayatını yansıtabileceği gibi unutulan sözlerin yerine doldurma amaçlı söylenebileceğini de ifade ederek Kızılcıklar Oldu Mu ve Ağlama Sarı Gelin ezgilerini de paylaştı. Konukların da katılımı ile devam eden sohbet gelecek aylarda da devam etmek üzere sona erdi.
Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 26 Ekim 2016 Çarşamba saat 18.00’da Özkan Vural ile "Kentte Spor- Futbol" isimli sohbet gerçekleştirilecektir.

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

Benzer Haberler

Benzer Haber Yok