SON DAKİKA

1915 Çanakkale Köprüsü´nün Temeli Atıldı Cumhurbaşkanı Erdoğan Çanakkale´de Çanakkale Deniz Zaferi´nin 102. Yıl Dönümü 1915 Çanakkale Köprüsü Yapım Sözleşmesi İmzalandı Çanakkale Köprüsü Müşavirlik İhalesi Yapılacak Çanakkale´de Silahlı Saldırı Şehidimiz Törenle Toprağa Verildi Başımız Sağolsun Çanakkale Çanakkale´de Eğitime Kar Engeli Çanakkale´de Mesai Saatleri Değiştirildi Çanakkale´de DHKP-C Operasyonu Papen Mustafa Ayvacık´ta

elektrikli-bisikletlere-ceza-yagdi.jpg

Elektrikli Bisikletlere Ceza Yağdı

Çanakkale Emniyet Müdürlüğüne bağlı Şehiriçi Trafik Tescil ve Denetleme Şubesi ekipleri, gücü 0.26 ile 4 kilowatt arasında olan elektrikli bisikletler için denetim başlattı.

Çanakkale'de hem şehir içi ulaşımı kolaylaştırması hem de plaka, ehliyet ve kask istenmediği görüşü nedeniyle kullanımı oldukça yaygınlaşan elektrikli bisikletler konusunda trafik ekipleri denetim başlattı. Her gün kentin değişik noktalarında elektrikli bisikletler üzerinde uygulama yapan ekipler, yeni düzenlemeye göre gücü 0.26 ile 4 kW arasında olan elektrikli bisikletlerin sürücülerine, evrakları eksik ise trafik cezası uyguluyor. Bunun için de elektrikli bisikletin uygunluk belgesindeki bilgiler baz alınıyor.

2918 sayılı karayolları Trafik Kanunu'nun tanımlar başlıklı 3. Maddesi'nde, L1, L2 ve L6 sınıfı motorlu araçların yanı sıra gücü 0.26 kW ile 4 kW arası olan elektrikli bisikletler de motorlu bisiklet olarak kabul ediliyor. Bu durumda elektrikli bisiklet tescile tabi oluyor ve plakası bulunması gerekiyor. Sürücüsünün de en az M veya A1 sınıfı ehliyetinin olması gerektiği gibi, kullanırken kask takma zorunluluğu da bulunuyor. Faturasını ibraz edemeyenlerin araçları, sahibi olduğu kanıtlanıncaya kadar trafikten men edilebiliyor. M ve A1 sınıfı ehliyetleri 16 yaşını doldurmuş ve 17 yaşından gün alanlar alabiliyorlar.

Trafik ekipleri, bu durumdaki elektrikli bisikletler için tescil belgesi yoksa 199 lira, M veya A1 sınıfı ehliyeti bulunmuyorsa bin 698 lira ve kask takmamışsa 92 lira ceza uyguluyor.

Ekipler, elektrikli bisikletlerin bayiler dışında birçok noktada rahatlıkla satıldığını, satışı yapılırken de genel olarak ehliyet, ruhsat, plaka gerekmediği yönünde bilgilendirilerek vatandaşların mağdur edildiğini söyledi. Bu konularda vatandaşları daha dikkatli olmaya çağırdı.

Denetimlerde, 20 elektrikli bisikleti kontrol eden ekipler, evraklarında eksiklik tespit ettiği 9 sürücüye 12 bin lira ceza kesti.

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

Benzer Haberler

Benzer Haber Yok