SON DAKİKA

1915 Çanakkale Köprüsü´nün Temeli Atıldı Cumhurbaşkanı Erdoğan Çanakkale´de Çanakkale Deniz Zaferi´nin 102. Yıl Dönümü 1915 Çanakkale Köprüsü Yapım Sözleşmesi İmzalandı Çanakkale Köprüsü Müşavirlik İhalesi Yapılacak Çanakkale´de Silahlı Saldırı Şehidimiz Törenle Toprağa Verildi Başımız Sağolsun Çanakkale Çanakkale´de Eğitime Kar Engeli Çanakkale´de Mesai Saatleri Değiştirildi Çanakkale´de DHKP-C Operasyonu Papen Mustafa Ayvacık´ta

japonyadan-gelen-heyet-geliboluda.jpg

Japonya´dan Gelen Heyet Gelibolu´da

Gelibolu Sütlüce mevkii ile Lapseki Şekerkaya mevkisi arasında yapılacak boğaz köprüsü projesi ile ilgili Japonya Ekonomi Ticaret ve Sanayi Bakanlığı tarafından görevlendirilen heyet Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar’ı ziyaret etti.

Temelinin 18 Mart 2017 tarihinde atılacağı açıklanan Çanakkale 1915 Köprüsü projesi ile ilgili Japonya Ekonomi Ticaret ve Sanayi Bakanlığı tarafından görevlendirilen heyet, ön incelemelerde bulunmak üzere geldikleri Çanakkale programlarında Gelibolu’yu da ziyaret etti.
OCG Danışmanlık Kuruluşunu temsilen görevlendirilen çevre uzmanı Hironori Kuroki ve Tuğrul Yetişgin kendilerine eşlik eden GMKA Çanakkale İl Koordinatörü Recai Başaran ile geldikleri ilçede, Kaymakamlık ve Gelibolu Ticaret ve Sanayi Odası ziyaretlerinin ardından Belediye Başkanı Mustafa Özacar’la buluştu.
Belediye Başkanı Özacar’ın görüşme öncesinde, konuklarına başkanlık şeref salonundaki balkon manzarasından çıplak gözle Gelibolu Sütlüce mevkii ile Lapseki Şekerkaya mevkisi arasında yapılacak boğaz köprüsü projesinin yerini göstermesi objektiflere renkli karelerle yansıdı.
Japonya Ekonomi Ticaret ve Sanayi Bakanlığı tarafından görevlendirilen OCG Danışmanlık Kuruluşu yetkililerinden çevre uzmanı Kuroki, Çanakkale’deki üç günlük ziyaret programlarında “Çanakkale 1915 Köprüsü” proje alanına ilişkin çevre faktörleri, balıkçılık ve deniz hayatının korunması, istimlaklar ve tarihi mirasın korunması konularında bilgi alışverişinde bulunduklarını belirterek, “Negatif etkileri minumum seviyeye indirmek hedefindeyiz” dedi.
Kuroki, Gelibolu’da bölgedeki balıkçılık sektörü, tarımsal üretim ve alanları üzerine etkileri konularında bilgi almak için bulunduklarını ifade ederek, Gelibolu Belediyesi’nin görüşlerinin de kendileri için önemli olduğunu vurguladı.
Belediye Başkanı Özacar da, öncelikle bu ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladığı konuşmasında, projenin hayata geçirilirken çevre faktörlerinin göz önünde tutulmasının büyük önem taşıdığına dikkat çekti.
Başkan Özacar, gelişmiş ülkelerin kısa adı ÇED olan çevresel etki değerlendirmesine çok önem verdiğini belirterek, “Bizler de bu doğrultuda çevreyi ne kadar önemsersek saygınlığımızın o kadar artacağını savunan bir anlayıştayız. Gelibolu Belediyesi olarak bu büyük köprü projesine sorumluluğumuz çerçevesinde teknik destek vererek adapte olacağız.” şeklinde konuştu.
Gelibolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Özen, Meclis Başkanı Hüseyin Tutum ve Genel Sekreter Hüseyin Çakmak’ın da katıldığı görüşme sonunda Belediye Başkanı Mustafa Özacar, konuklarına içinde ilçeyi tanıtan broşür ve yöresel ürünlerin bulunduğu birer çanta takdim etti.

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

Benzer Haberler