SON DAKİKA

1915 Çanakkale Köprüsü´nün Temeli Atıldı Cumhurbaşkanı Erdoğan Çanakkale´de Çanakkale Deniz Zaferi´nin 102. Yıl Dönümü 1915 Çanakkale Köprüsü Yapım Sözleşmesi İmzalandı Çanakkale Köprüsü Müşavirlik İhalesi Yapılacak Çanakkale´de Silahlı Saldırı Şehidimiz Törenle Toprağa Verildi Başımız Sağolsun Çanakkale Çanakkale´de Eğitime Kar Engeli Çanakkale´de Mesai Saatleri Değiştirildi Çanakkale´de DHKP-C Operasyonu Papen Mustafa Ayvacık´ta

palamut-yuz-guldurdu.jpg

Palamut Yüz Güldürdü

Son günlerde bollaşıp, irileşirken, fiyatı düşen palamut, hem balıkçıların hem de vatandaşların yüzünü güldürüyor.  

Sezon başında çifti 30 liradan satılan palamudun tanesi, yaşanan bolluk nedeniyle 5 liraya kadar geriledi. 

Çanakkale Su Ürünleri Kooperatifi Bölge Birliği Başkanı Hasan Uysal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sezona hareketli ve bereketli başladıklarını, bu canlılığın sürdüğünü söyledi.

Yasağın sona ermesinin üzerinden 20 gün geçtiğini anımsatan Uysal, "Yasak kalktı, balık bollaştı, palamut bollaştı. Fiyatlar neredeyse yarının da altına düştü. Bu fiyatlar vatandaşları çok sevindirdi." dedi.

Palamutların avın başladığı ilk günlere oranla daha iri olduğuna dikkati çeken Uysal, şöyle devam etti:

"Bu sene palamut bol. İlk günlerde balık biraz ufak çıktı ancak son birkaç gündür iri. Fiyatlar da oldukça uygun. Çanakkale'de tezgahlarda tanesi 5 ila 10 lira arasında satılıyor. Hatta kimi yerlerde iriliğine göre 3 tanesi 10 liraya bile bulmak mümkün. Halkımız balığı özlemiş. Yoğun rağbet var. İlk günlerde 400 gram olan balık bugünlerde 1 kiloyu buldu. Göç balığı palamut. O yüzden vatandaşlarımız palamut yemeyi ertelemesin."

- "İnsanlarımız palamuda doysun istiyoruz"

Balık hali esnaflarından Ferhat İşçi ise av yasağının sona ermesinin ardından Marmara ve Ege denizlerindeki palamut avının hızlandığını belirtti.

İşçi, bu sezon palamudun sofraları daha çok süsleyeceğini ifade ederek, şöyle konuştu:

"Vatandaşlarımız da biz de bazı cinslere hasret kalmıştık. Palamut onlardan en başta geleniydi. Çok şükür şuanda tezgahlarda bol miktarda mevcut. Fiyatlar mükemmel derecede düşük. İnsanlarımız palamuda doysun istiyoruz. Çünkü denizlerin en güzel en lezzetli balıklarından birisi palamuttur. Şuanda büyüklüğüne göre tanesini 5 liraya da 10 liraya da bulmak mümkün. İnşallah sezon böyle hareketli ve bereketli devam eder."

- "İşlerimiz de avımız da çok iyi"

Esnaflardan Cengiz Karagül de satışlardan memnun olduklarını ifade etti. Şuanda işlerinin çok iyi olduğunu anlatan Karagül, "İşlerimiz de avımız da çok iyi. Palamut bol bu sene. Vatandaşlardan talep çok. Palamudun daha da ucuzlamasını istiyoruz, vatandaş bol bol yesin diye. Böyle giderse eğer bizim ve halkımız için çok daha iyi olacak inşallah." dedi.

Esnaf Tuncay Dinç de palamutların ağırlığının 1 kilogramı bulduğunu belirterek, "Palamut bu sene çok. Allah daha çok versin, vatandaşımız bol bol yesin. 1 tane palamut 1 kilogram geliyor ve 10 liraya satıyoruz. Bedava yani. Şuan bolluğu değerlendirsin vatandaşımız. Vatandaş yememezlik yapmasın. Bu göç balığı bugün var yarın yok. Varken yesin vatandaşlar." ifadelerini kullandı. 

Balık haline alışverişe gelen Macide Akgün ise "Bu sene de palamudun tadına bakalım dedik. Akşam yemeği yapmak için alacaktık ama fiyatı görünce biraz fazla almaya karar verdim. Buzluğa atarım, kışın canım istedikçe çıkartır yerim diye." dedi. 

Çanakkale Balıkhali'nde sardalya ve hamsinin kilosu 10, karidesin 20, mezgitin ise 15 liradan satılıyor.

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.