SON DAKİKA

1915 Çanakkale Köprüsü´nün Temeli Atıldı Cumhurbaşkanı Erdoğan Çanakkale´de Çanakkale Deniz Zaferi´nin 102. Yıl Dönümü 1915 Çanakkale Köprüsü Yapım Sözleşmesi İmzalandı Çanakkale Köprüsü Müşavirlik İhalesi Yapılacak Çanakkale´de Silahlı Saldırı Şehidimiz Törenle Toprağa Verildi Başımız Sağolsun Çanakkale Çanakkale´de Eğitime Kar Engeli Çanakkale´de Mesai Saatleri Değiştirildi Çanakkale´de DHKP-C Operasyonu Papen Mustafa Ayvacık´ta

rumeliye-gecisinin-662--yili.jpg

Rumeli´ye Geçişinin 662. Yılı

Türkler`in Rumeli`ye geçişnin 662. yıldönümü, Çanakkale`nin Lapseki ve Gelibolu ilçeleri ile Çardak beldesinde törenlerle kutlandı.

Lapseki`ye bağlı Çardak Beldesi`ndeki Gazi Yakup Bey Camisi`nin avlusunda bulunan Gazi Yakup Bey`in mezarına çiçek bırakılmasından sonra saygı duruşu ve dua edilmesiyle törene başladı.

Tarihi Han Meydanı`nda devam eden tören de konuşma yapan Çardak Belediye Başkanı Ak Parti`li Basri Ulaş; "Çardak, Çanakkale Boğazı`nın kuzeyinde yer alan, yeşil ile mavinin iç içe geçtiği, Asya ile Avrupa`nın göz göze geldiği, şirin bir belde olup, Türk ve Osmanlı tarihi içerisinde çok önemli bir hadiseye şahit olmanın haklı gururunu bizlere yaşatmaktadır" dedi.

ilk ve ortaokul öğrencilerinin okuduğu şiirlerin ardından Halk Dansları topluluğunun gösterileriyle devam edildi. Son olarak Mehteran Takımı`nın verdiği konserin ardından, tüm protokol ve halk Çardak İskelesi`ne geçip arabavapuruyla Gelibolu`ya geçerek, temsili olarak Rumeli`ye geçişi canlandırdı.
Çardak`taki törenlere , Lapseki Kaymakamı Tahir Şahin, Gelibolu Kaymakamı Oktay Çağatay, Çardak Belediye Başkanı AK Partili Basri Ulaş, Lapseki Belediye Başkanı AK Partili Eyüp Yılmaz, Gelibolu Belediye Başkan vekili Kemal Tarım , Gelibolu 18. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Gürgen , Umurbey Belediye Başkanı AK Partili Sami Yavaş ve daire amirleri ile vatandaşlar katıldı.
Çanakkale Mehteran bölüğü eşliğinde Çardak iskelesinden motorlarla Gelibolu’ya geçilerek “Temsili olarak Rumeliye Geçiş” canlandırıldı.

Törenlere Gelibolu ve Bolayır Beldesinde devam edildi.
Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

Benzer Haberler

Benzer Haber Yok