SON DAKİKA

1915 Çanakkale Köprüsü´nün Temeli Atıldı Cumhurbaşkanı Erdoğan Çanakkale´de Çanakkale Deniz Zaferi´nin 102. Yıl Dönümü 1915 Çanakkale Köprüsü Yapım Sözleşmesi İmzalandı Çanakkale Köprüsü Müşavirlik İhalesi Yapılacak Çanakkale´de Silahlı Saldırı Şehidimiz Törenle Toprağa Verildi Başımız Sağolsun Çanakkale Çanakkale´de Eğitime Kar Engeli Çanakkale´de Mesai Saatleri Değiştirildi Çanakkale´de DHKP-C Operasyonu Papen Mustafa Ayvacık´ta

vanthoft-arsivi-canakkalede.jpg

Vanthoft Arşivi Çanakkale´de

Koleksiyoner Vanthoft`un arşivi Çanakkale`ye kazandırıldı. Çanakkale Savaşları ile "en kapsamlı ve nitelikli arşiv" olarak kabul edilen Uğural Vanthoft`un arşivinin, Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığına nakli gerçekleştirildi.

Çanakkale Savaşları ile ilgili "en kapsamlı ve nitelikli arşiv" olarak kabul edilen Uğural Vanthoft`un arşivi, Çanakkale`ye kazandırıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Gelibolu Tarihi Alan Başkanı  Mehmet Gürkan Devir teslim töreninde açıklamalarda bulundu.

Aralarında savaş tarihçilerinin de bulunduğu bir komisyon tarafından yapılan değerlendirme sonucuna göre ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığınca alınan karar gereğince koleksiyoner Uğural Vanthoft ile görüşme yapıldı.

Vanthoft, görüşmelerde, arşive birçok kurum ve özel kişinin talip olduğunu, fakat kendisinin arşivin devlet bünyesinde Çanakkale muharebeleri için özel olarak kurulmuş olan Tarihi Alan Başkanlığı bünyesinde ve Çanakkale`de yer almasını daha anlamlı bulduğunu belirtti.

Koleksiyoner Vanthoft`un ilk olarak Çanakkale ile ilgili bir sahaftan "Damn The Dardanelles / By The John Laffin" isimli kitabı almasıyla oluşturmaya başladığı arşiv, Çanakkale muharebelerine katılan, katılmayan tüm ülkelerde yayımlanmış eserlerin hemen hemen tümünün bir araya getirilmesinden oluşuyor.

Arşivde, toplam 5 bin 682 adet farklı dilde kitap, süreli yayın, gazete, orijinal fotoğraf, kartpostal, foto-kartpostal, pul, mektup zarfı, madalya beratı, belge ve dokümanlar yer alıyor.

Ayrıca tarihi muharebeler dönemine kadar inen ve yazarından imzalı çok nadir kitapların bulunduğu koleksiyon, Çanakkale araştırmacıları için muazzam nitelikte bir arşiv niteliğinde.

Envanter çalışmalarının tamamlanmasının ardından Uğural Vanthoft`un arşivi, Çanakkale Savaşları araştırmacılarının hizmetine sunulacak.
Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

Benzer Haberler

Benzer Haber Yok